WOSU TV Broadcast Schedule

The posted schedule for WOSU TV is subject to change. Desktop users: For a more detailed version of the schedule click here.

Playing Now

TV HD

11:30 pm

Austin City Limits

01:00 pm

Inspector Morse

02:00 pm

Inspector Morse

03:00 pm

Inspector Morse

Ohio

11:00 pm

Ohio Channel

12:00 am

Ohio Channel

01:00 am

Ohio Channel

02:00 am

Ohio Channel

Plus

01:00 pm

Taste The Islands with Chef Irie

01:30 pm

Music Voyager

02:00 pm

Taste The Islands with Chef Irie

02:30 pm

Music Voyager

Day Schedule

11:30 pm

Austin City Limits

12:30 am

Bluegrass Underground

01:00 am

Infinity Hall Live

02:00 am

National Parks: America's Best Idea

04:00 am

Nova

05:00 am

Charlie Rose - The Week

05:30 am

Consuelo Mack WealthTrack

06:00 am

Religion & Ethics NewsWeekly

06:30 am

Nature Cat

07:00 am

Ready Jet Go!

07:30 am

Curious George

08:00 am

Daniel Tiger's Neighborhood

08:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood

09:00 am

Sesame Street

09:30 am

Super Why!

10:00 am

Arthur

10:30 am

Wild Kratts

11:00 am

Hands On Crafts for Kids

11:30 am

Columbus on the Record

12:00 pm

Our Ohio

12:30 pm

The Mind of A Chef

01:00 pm

Inspector Morse

02:00 pm

Inspector Morse

03:00 pm

Inspector Morse

04:00 pm

Inspector Morse

05:00 pm

Broad & High

05:30 pm

PBS NewsHour Weekend

06:00 pm

The Lawrence Welk Show

07:00 pm

Masterpiece Classic

08:00 pm

Call The Midwife

09:00 pm

Grantchester Season 2 On Masterpiece

10:00 pm

Mr. Selfridge Season 4 On Masterpiece

11:00 pm

Treblinka's Last Witness

Week Schedule

05/1

11:30 pm

Austin City Limits

12:30 am

Bluegrass Underground

01:00 am

Infinity Hall Live

02:00 am

National Parks: America's Best Idea

04:00 am

Nova

05:00 am

Charlie Rose - The Week

05:30 am

Consuelo Mack WealthTrack

06:00 am

Religion & Ethics NewsWeekly

06:30 am

Nature Cat

07:00 am

Ready Jet Go!

07:30 am

Curious George

08:00 am

Daniel Tiger's Neighborhood

08:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood

09:00 am

Sesame Street

09:30 am

Super Why!

10:00 am

Arthur

10:30 am

Wild Kratts

11:00 am

Hands On Crafts for Kids

11:30 am

Columbus on the Record

12:00 pm

Our Ohio

12:30 pm

The Mind of A Chef

01:00 pm

Inspector Morse

02:00 pm

Inspector Morse

03:00 pm

Inspector Morse

04:00 pm

Inspector Morse

05:00 pm

Broad & High

05:30 pm

PBS NewsHour Weekend

06:00 pm

The Lawrence Welk Show

07:00 pm

Masterpiece Classic

08:00 pm

Call The Midwife

09:00 pm

Grantchester Season 2 On Masterpiece

10:00 pm

Mr. Selfridge Season 4 On Masterpiece

11:00 pm

Treblinka's Last Witness

05/2

11:00 pm

Treblinka's Last Witness

12:30 am

Our Ohio

01:00 am

Call The Midwife

02:00 am

Masterpiece Classic

03:00 am

Grantchester Season 2 On Masterpiece

04:00 am

Death In Paradise

05:00 am

BBC World News

05:30 am

Sit and Be Fit

06:00 am

Caillou

06:30 am

Cat in the Hat Knows A Lot About That!

07:00 am

Wild Kratts

07:30 am

Ready Jet Go!

08:00 am

Nature Cat

08:30 am

Curious George

09:00 am

Daniel Tiger's Neighborhood

09:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood

10:00 am

Sesame Street

10:30 am

Peg + Cat

11:00 am

Dinosaur Train

11:30 am

Sid The Science Kid

12:00 pm

Super Why!

12:30 pm

Thomas & Friends

01:00 pm

Bob the Builder

01:30 pm

Martha Speaks

02:00 pm

Curious George

02:30 pm

Ready Jet Go!

03:00 pm

Arthur

03:30 pm

Nature Cat

04:00 pm

Odd Squad

04:30 pm

Wild Kratts

05:00 pm

Cyberchase

05:30 pm

BBC World News America

06:00 pm

PBS NewsHour

07:00 pm

Nightly Business Report

07:30 pm

P. Allen Smith's Garden Home

08:00 pm

Antiques Roadshow

09:00 pm

Antiques Roadshow

10:00 pm

Jeremiah

11:00 pm

As Time Goes By

11:30 pm

Tavis Smiley

05/3

12:00 am

Charlie Rose

01:00 am

Antiques Roadshow

02:00 am

Jeremiah

03:00 am

Mr. Selfridge Season 4 On Masterpiece

04:00 am

Grantchester Season 2 On Masterpiece

05:00 am

BBC World News

05:30 am

The Jazzy Vegetarian

06:00 am

Caillou

06:30 am

Cat in the Hat Knows A Lot About That!

07:00 am

Wild Kratts

07:30 am

Ready Jet Go!

08:00 am

Nature Cat

08:30 am

Curious George

09:00 am

Daniel Tiger's Neighborhood

09:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood

10:00 am

Sesame Street

10:30 am

Peg + Cat

11:00 am

Dinosaur Train

11:30 am

Sid The Science Kid

12:00 pm

Super Why!

12:30 pm

Thomas & Friends

01:00 pm

Bob the Builder

01:30 pm

Martha Speaks

02:00 pm

Curious George

02:30 pm

Ready Jet Go!

03:00 pm

Arthur

03:30 pm

Nature Cat

04:00 pm

Odd Squad

04:30 pm

Wild Kratts

05:00 pm

Cyberchase

05:30 pm

BBC World News America

06:00 pm

PBS NewsHour

07:00 pm

Nightly Business Report

07:30 pm

Rick Steves' Europe

08:00 pm

Janis Joplin: American Masters

10:00 pm

Frontline

11:00 pm

As Time Goes By

11:30 pm

Tavis Smiley

05/4

12:00 am

Charlie Rose

01:00 am

Janis Joplin: American Masters

03:00 am

Frontline

04:00 am

Best of Big Blue Live

05:00 am

BBC World News

05:30 am

Classical Stretch: The Esmonde Technique

06:00 am

Caillou

06:30 am

Cat in the Hat Knows A Lot About That!

07:00 am

Wild Kratts

07:30 am

Ready Jet Go!

08:00 am

Nature Cat

08:30 am

Curious George

09:00 am

Daniel Tiger's Neighborhood

09:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood

10:00 am

Sesame Street

10:30 am

Peg + Cat

11:00 am

Dinosaur Train

11:30 am

Sid The Science Kid

12:00 pm

Super Why!

12:30 pm

Thomas & Friends

01:00 pm

Bob the Builder

01:30 pm

Martha Speaks

02:00 pm

Curious George

02:30 pm

Ready Jet Go!

03:00 pm

Arthur

03:30 pm

Nature Cat

04:00 pm

Odd Squad

04:30 pm

Wild Kratts

05:00 pm

Cyberchase

05:30 pm

BBC World News America

06:00 pm

PBS NewsHour

07:00 pm

Nightly Business Report

07:30 pm

Broad & High

08:00 pm

Nature

09:00 pm

Nova

10:00 pm

Time Scanners

11:00 pm

As Time Goes By

11:30 pm

Tavis Smiley

05/5

12:00 am

Charlie Rose

01:00 am

Nature

02:00 am

Nova

03:00 am

Time Scanners

04:00 am

Globe Trekker

05:00 am

BBC World News

05:30 am

Christina Cooks

06:00 am

Caillou

06:30 am

Cat in the Hat Knows A Lot About That!

07:00 am

Wild Kratts

07:30 am

Ready Jet Go!

08:00 am

Nature Cat

08:30 am

Curious George

09:00 am

Daniel Tiger's Neighborhood

09:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood

10:00 am

Sesame Street

10:30 am

Peg + Cat

11:00 am

Dinosaur Train

11:30 am

Sid The Science Kid

12:00 pm

Super Why!

12:30 pm

Thomas & Friends

01:00 pm

Bob the Builder

01:30 pm

Martha Speaks

02:00 pm

Curious George

02:30 pm

Ready Jet Go!

03:00 pm

Arthur

03:30 pm

Nature Cat

04:00 pm

Odd Squad

04:30 pm

Wild Kratts

05:00 pm

Cyberchase

05:30 pm

BBC World News America

06:00 pm

PBS NewsHour

07:00 pm

Nightly Business Report

07:30 pm

Urban Conversion

08:00 pm

The This Old House Hour

09:00 pm

Doc Martin

10:00 pm

Father Brown

11:00 pm

As Time Goes By

11:30 pm

Tavis Smiley

05/6

12:00 am

Charlie Rose

01:00 am

Treblinka's Last Witness

02:30 am

On Story

03:00 am

Father Brown

04:00 am

The This Old House Hour

05:00 am

BBC World News

05:30 am

Sit and Be Fit

06:00 am

Caillou

06:30 am

Cat in the Hat Knows A Lot About That!

07:00 am

Wild Kratts

07:30 am

Ready Jet Go!

08:00 am

Nature Cat

08:30 am

Curious George

09:00 am

Daniel Tiger's Neighborhood

09:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood

10:00 am

Sesame Street

10:30 am

Peg + Cat

11:00 am

Dinosaur Train

11:30 am

Sid The Science Kid

12:00 pm

Super Why!

12:30 pm

Thomas & Friends

01:00 pm

Bob the Builder

01:30 pm

Martha Speaks

02:00 pm

Curious George

02:30 pm

Ready Jet Go!

03:00 pm

Arthur

03:30 pm

Nature Cat

04:00 pm

Odd Squad

04:30 pm

Wild Kratts

05:00 pm

Cyberchase

05:30 pm

State of Ohio

06:00 pm

PBS NewsHour

07:00 pm

Nightly Business Report

07:30 pm

Columbus on the Record

08:00 pm

Washington Week with Gwen Ifill

08:30 pm

McLaughlin Group

09:00 pm

Janis Joplin: American Masters

11:00 pm

As Time Goes By

11:30 pm

Tavis Smiley

05/7

12:00 am

Charlie Rose

01:00 am

Between The Lines with Barry Kibrick

01:30 am

Well Read

02:00 am

Janis Joplin: American Masters

04:00 am

Nature

05:00 am

America's Heartland

05:30 am

New Fly Fisher

06:00 am

MotorWeek

06:30 am

Best of the Joy of Painting

07:00 am

Sewing with Nancy

07:30 am

Fons & Porter's Love of Quilting

08:00 am

Ask This Old House

08:30 am

American Woodshop

09:00 am

Rough Cut - Woodworking with Tommy Mac

09:30 am

Woodsmith Shop

10:00 am

Garden SMART

10:30 am

Growing A Greener World

11:00 am

Martha Stewart's Cooking School

11:30 am

Jacques Pepin: Heart & Soul

12:00 pm

Lidia's Kitchen

12:30 pm

Ciao Italia

01:00 pm

America's Test Kitchen from Cook's Illustrated

01:30 pm

Cook's Country

02:00 pm

Joanne Weir's Cooking Confidence

02:30 pm

Moveable Feast with Fine Cooking

03:00 pm

Rick Steves' Europe

03:30 pm

Joseph Rosendo's Travelscope

04:00 pm

Travel Detective with Peter Greenberg

04:30 pm

Globe Trekker

05:30 pm

PBS NewsHour Weekend

06:00 pm

Market Warriors

07:00 pm

Antiques Roadshow

08:00 pm

Keeping Up Appearances - The Memoirs of Hyacinth Bucket

08:30 pm

Keeping Up Appearances - The Memoirs of Hyacinth Bucket

09:00 pm

Death In Paradise

10:00 pm

Miss Fisher's Murder Mysteries

11:00 pm

Songs At The Center

11:30 pm

Austin City Limits